tech.MARATONY.net

sportowe programy na smartfony z androidem, gps, gpx, trackery, itp.

Mi Band 1S Pulse do biegania lub na rower? Mi Band 1S Pulse do biegania lub na rower?
Czy popularna opaska mi band 1s z pulsometrem nadaje się do treningów, czy raczej traktować ją należy jako kiepski gadżet? Postanowiliśmy to sprawdzić. Mi... Mi Band 1S Pulse do biegania lub na rower?

Czy popularna opaska mi band 1s z pulsometrem nadaje się do treningów, czy raczej traktować ją należy jako kiepski gadżet? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Mi Band 1S Pulse to tania, wręcz bardzo tania, opaska na rękę. Wielolarkość opcji jakie dostajemy za niewielką cenę, szybko przekuło się na ogromną jej popularność na świecie – nagle za grosze (w stosunku do konkurencyjnych urządzeń) dostajemy opaskę, która może monitorować naszą codzienną aktywność fizyczną.

Cena urządzenia? 15$ za wersję bez pulsometru i około 20$ za wersję z pulsometrem.

Co dostajemy w cenie? Urządzenie (pasek + tzw. „pastylkę”), które zapinamy na rękę analogicznie jak zegarek. Z tą różnicą, że urządzenie zamiast ekranu posiada 3 diody led. Ale spokojnie: ekran nie jest potrzebny urządzeniu. Mi Band 1S wpasowuje się w narastającą modę „fit” – a więc rozwiązań monitorujących nasze całodobowe funkcjonowane z akcentem na całodniowy ruch i sen. Opaska dzięki czujnikom mierzy naszą dzienną ilość kroków, czuwa nad naszym snem, dzięki diodom led i wibracji może służyć jako narzędzie do powiadamiania o połączeniach telefonicznych, smsach lub innych komunikatach z wybranych przez nas aplikacji – łącznie z budzikiem. Ale to nie koniec zalet urządzenia. Te ponadto jest: wodoodporne, radzi sobie w temperaturach -20 st. C do 70 st. C, jest w stanie spokojnie przeżyć upadek z wysokości 1,2 m. A przynajmniej tak informuje producent. Do tego dorzućmy baterię wytrzymującą do 30 dni, obsługę bluetooth 4 i oczywiście pulsometr (o którym nieco niżej). Dużo opcji za taką kwotę.

mi-fit-1

Jest idealnie?

Oczywiście… nie. Osoby, które oczekują szybkości, czy bezproblemowości… się rozczarują. Przynajmniej dzisiaj. Mi Band 1S Pulse do poprawnego wykorzystania swoich możliwości potrzebuje telefonu komórkowego obsługującego Bluetooth 4 + LE. To oznacza, że na wielu starszych urządzeniach będzie spory problem ze sparowaniem urządzenia z telefonem. Ale to jeszcze nic. Urządzenie do sensownego funkcjonowania potrzebuje aplikacji, która go będzie obsługiwać. I tutaj zaczyna się kolejna górka. Bo gdyby oficjalne oprogramowanie działało poprawnie, wszystko byłoby super. Te jednak – póki co – działa na opak.

Mi Fit 2.0 jaki jest, każdy widzi

Najnowszą wersję oficjalnej aplikacji producenta (Mi Fit) należy pobierać bezpośrednio ze strony producenta (która jest notabene po chińsku). Ale w sklepie Google Play – do którego wędruje domyślnie niemalże każdy użytkownik Androida – widnieje stara wersja 2.0. I teraz robi się ciekawie: wiele osób narzeka na to, że wersja 2.0 jest podziurawiona jak szwajcarski ser. Pojawiły się problemy z budzeniem, mierzeniem snu, co oczywiście również oznacza problemy z inteligentnym budzikiem. Podczas testowania opaski z tą wersją oprogramowania i nam również budzik odmawiał posłuszeństwa. Do tego mierzenie pulsu? Odbywa się tylko manualnie: należy kliknąć na „mierzenie” – dopiero wtedy następuje pomiar. Wersja 2.0 jest wybrakowana. Dopiero aktualizacja 2.0.10 przynosi jakieś sensowne zmiany.

Jakiś ratunek przynosi Mi Fit 2.1.0

Producent opaski zareagował na uwagi. Na swojej stronie zamieścił aktualizację – wersję 2.0.10, a później wersję 2.1. I ta wersja już nie dość, że ratuje budzik, to jeszcze przywraca funkcjonalność urządzenia. Najważniejszą zaletą tej aktualizacji jest możliwość ciągłego monitorowania pulsu. A więc opaska w końcu ma szansę być wykorzystywaną wg potrzeb. Minus? Albo monitoruje ciągle (co oczywiście oznacza zżeranie baterii), albo wcale. Niestety aktualizacja łatając stare błędy tworzy nowe: np. lubi się wyłączyć – zwłaszcza jeśli przyjdzie nam ochota przejrzeć starsze odczyty pulsometru. Dodatkowo podczas naszych testów aplikacja kompetnie nie radziła sobie z odbiornikiem GPS. Dopiero odpalenie jakiegokolwiek trackera problem się rozwiązał. Mi Fit również posiada ograniczenia co do alarmów (do 3), a także co do powiadomien od aplikacji (do 5) – kolejne aktualizacje póki co tego nie zmieniają.

Nie tylko z Mi Fit opaska żyje

W sklepie Google Play znajdziemy na szczęście parę innych aplikacji, które radzą sobie z obsługą opaski i mogą stanowić dobrą alternatywę dla wciąż dziurawej Mi Fit. Niektóre – najbardziej zachwalane – rozwiązania są płatne, stąd zachęcamy do samodzielnego poczytania, czy warto zainwestować w aplikacje swoje fundusze, a jeśli tak, to w konkretnie którą. Czy może wykazać się cierpliwością i czekać, aż producent pewnego dnia przystosuje aplikację do życia.

mi-band-czy-warto-2

Mi Band 1S Pulse jako pulsometr sparowany z Androidem?

Jest możliwe takie połączenie opaski z trackerem (aplikacją do aktywności sportowej), byśmy podczas treningu widzieli wykres pulsu tuż obok prędkości, czy wzniesień jakie pokonujemy. Przynajmniej teoretycznie. W praktyce niestety wymagać to będzie od nas pewnej gimnastyki. Przynajmniej do czasu nie pojawią się aktualizacje dla Mi Fit i trackerów, rozwiązujące dzisiejsze bolączki.

Widzę ciemność, czyli nic nie widać

Po pierwsze: wiele aplikacji kompletnie nie „widzi” opaski, w związku z tym nie są w stanie z nią współpracować. Rynek aplikacji powoli zaczyna się na to otwierać (Mi Fit to to wciąż nowe urządzenie na rynku) i całkiem niewykluczone, że w najbliższym czasie tego problemu nie będzie – przynajmniej z popularnymi aplikacjami do sportu. Po drugie: przy odrobinie lektury w temacie da się problem – przynajmniej w pewnym stopniu – ominąć.

mi-fit-2

Łączymy Mi Band 1S Pulse z trackerami

Opiszemy pierwszą skuteczną metodę połączenia. Wymaga odrobiny gimnastyki i nie wykluczone, że kolejne aktualizacje rozwiążą wszelakie problemy. A przynajmniej wielu użytkowników pewnie ma taką nadzieję.

 1.  ze strony producenta pobieramy aplikację Mi Fit w wersji najnowszej (link na dole artykułu). Będzie ona automatycznie spolszczona, zatem bariera języka nie będzie stanowić problemu. Tutaj drobny minus aplikacji: wymagane bardzo wiele zezwoleń.
 2. instalujemy aplikację (uwaga! wcześniej należy zezwolić na instalowanie aplikacji spoza sklepu Google Play, zatem wybieramy z menu głównego: System -> zabezpieczenia -> nieznane źródła).
 3. rejestrujemy się w aplikacji (niezbędny dostęp do internetu)
 4. włączamy bluetooth i parujemy opaskę z aplikacją.
 5. instalujemy aktualizacje (jeśli się pojawią)
 6. Odpalamy program do rejestracji aktywności (metoda na pewno działa w trackerach jak: Sportractive, czy polski Navime, ilość obsługiwanych aplikacji systematycznie wzrasta, sprawdźcie, czy najnowsza aktualizacja waszego ulubionego trackera już nie obsługuje opaski)
 7. przechodzimy do: – w Navime: opcje -> ustawienia -> czujnik tętna – w Sportractive: settings ->Bluetooth sensor
 8. wyszukujemy naszą opaskę i parujemy
 9. zamykamy program
 10. od tego kroku będziemy rozpoczynać każdą późniejszą „współpracę” trackera z opaską.
 11. Uruchamiamy Mi Fit i klikamy na ikonę biegnącej postaci (górny lewy róg), by przejść do działu „Sport”
 12. Klikamy na start. Po trzech sekundach uruchomiliśmy ciągłe mierzenie pulsu.
 13. Minimalizujemy program (nie wyłączamy!)
 14. Uruchamiamy Sportractive, Navime (lub inną aplikację, która „widzi” opaskę)
 15. Uruchamiamy rejestrację nowego treningu – puls teraz już powinien się nam wyświetlać.

Łączymy Mi Band 1S Pulse z Endomondo

 1. Wykonujemy czynności z poprzedniego akapitu z wyjątkiem kroku 7, czyli bezpośrednie ustawienia aplikacji.
 2. wybieramy ustawienia -> ustawienia akcesoriów -> czujnik bluetooth Smart -> uaktywnij czujniki -> włączone
 3. wybieramy naszą opaskę
 4.  reszta kroków wg instrukcji powyższej

Długo i skomplikowanie i trochę daleko od ideału

Jak widać, na chwilę obecną mechanizm uruchamiania pulsometra do najprostszych nie należy. Przynajmniej korzystając z oficjalnej aplikacji producenta. Dodajmy również do tego wszystkiego fakt, że pulsometr nie mierzy pulsu idealnie. Podczas testów wykonanie trzykrotnie badania pulsu potrafiło dać skrajnie różne wyniki.

mi-band-czy-warto-3

Podsumujmy: czy Mi Band 1S Pulse nadaje się jako pulsometr do biegania lub na rower?

I tak. I nie. Dzisiaj, gdy oprogramowanie producenta mocno kuleje, urządzenie staje się dalece nieintuicyjne i w związku z tym skomplikowane w użyciu. Uruchomienie pulsometru w aplikacjach powoduje wiele problemów z którymi nie każdy może sobie dać radę. Jeśli zatem ktoś szuka urządzenia, po zakupie którego te od razu będzie działało bezproblemowo… warto się głęboko zastanowić nad zakupem. Przynajmniej dzisiaj – co akcentujemy cały czas w tym tekście.

Nie, jeśli domagacie się precyzyjnych odczytów pulsu. Opaska nie jest profesjonalnym pulsometrem i z takimi urządzeniami nie zamierza konkurować. Funkcjonowanie jakie przyjęła pozwala na niedokładne odczyty, czy częstsze błędy. Jeśli jesteście amatorami, fałszywe wyniki nie powinny wam przeszkadzać, jednak przy sporcie zawodowym raczej warto poszukać urządzeń ze znacznie wyższej półki.

Nie, jeśli trenujecie profesjonalnie.

Tak, jeśli szukacie bardzo taniego urządzenia, które będzie przy okazji mierzyło puls i przesyłało wynik do telefonu komórkowego. Do tego jesteście obyci na tyle z obsługą telefonów z systemem Android, że instalacja oprogramowania, czy poświęcenie czasu na połączenie wszystkiego ze sobą (łącznie z poświęceniem czasu na lekturę dot. zagadnienia), nie będzie stanowiło dla was większego problemu, wręcz sprawi wam przyjemność. Ewentualnie macie tyle samozaparcia, by przejść całą procedurę, którą wyżej wymieniliśmy 🙂

Tak, jeśli chcecie wykorzystywać opaskę Mi Band 1S zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem, a pulsometr ma stanowić tylko gadżet dodatkowy.

Tak, jeśli jesteście amatorami i wydatek w okolicach 100zł jest dla was akceptowalny, ale droższy już nie bardzo (np. z racji aktywności).

O czym warto jeszcze pamiętać:

 • Xiaomi, producent opaski, na chwilę obecną nie ma swojego oficjalnego przedstawicielstwa w Polsce. Opaskę można zakupić przez firmy pośredniczące, które specjalizują się w imporcie sprzętu z Chin. Tutaj warto zwrócić uwagę, czy sklep w którym kupujemy, będzie sprowadzał opaskę z Chin, czy posiada już takie na stanie (sprowadzanie opaski oznacza, że poczekamy znacznie dłużej na przesyłkę). Poza kwestią przesyłki, dochodzi również oczywiście kwestia różnicy opłaty za opaskę i ewentualnej późniejszej reklamacji.
 • pamiętajmy też, że wiele wad, które opisaliśmy w powyższym artykule dotyczą przede wszystkim kwestii programowych
 • pamiętajmy, że aplikacja na telefon z Androidem potrzebuje: Bluetooth 4 LE i system Android 4.3 i nowsze.
 • pamiętajmy, że podane przez nas aplikacje, to tylko niektóre, które radzą sobie z obsługą opaski. To nowy produkt, stąd liczyć się można z tym, że liczba aplikacji obsługujących „pastylkę” będzie stale rosła.

mi-band-czy-warto-4

Linki na koniec:

link do najnowszej wersji MI Fit ze strony producenta (jest w języku polskim)
http://app.mi.com/detail/68548?ref=search
bezpośredni link do pobierania:
http://app.mi.com/download/68548?ref=search

link do Mi Fit w Google Play
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.xiaomi.hm.health&hl=pl

link do Mi Fit w sklepie iTunes
https://itunes.apple.com/us/app/mi-fit/id938688461?mt=8

– link do Mi Band Tools (ok. 8 zł) – komercyjnej konkurencji na Google Play:
https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.zdenekhorak.mibandtools

– link do Mi Band Notify & Fitness – kolejnej komercyjnej konkurencji na Google Play, którą można przetestować za darmo
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mc.miband1

– link do Sportractive – programu, który radzi sobie z obsługą pulsometru (w Google Play):
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.sportractive

– link do polskiej aplikacji Navime – która radzi sobie z obsługą pulsometru (w Google Play):
https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.navime.android

Może Cię zainteresują:

Aktualizacja programów Map My Fitness 16.3.2 Najnowsza aktualizacja bezpłatnych aplikacji z serii Map My Fitness przynosi nową funkcjonalność: powiadomienia na pasku statusu podczas nagrywania tr...
Aktualizacja Sportractive Running & Fitness 2... Pojawiła się wersja 2.0 aplikacji Sportractive Running & Fitness. Co przynoszą zmiany? Odświeżony został design aplikacji, pojawił się nowy...
Na rower ze smartfonem? Na rower ze smartfonem? Słów parę o smartfonach i ich możliwościach rejestrowania trasy. Jazda na rowerze z telefonem, w którym włączony jest progr...
Google wyłącza „Moje trasy”. I co tera... Podczas jazdy na rowerze korzystasz z androidowej aplikacji „Moje Trasy”? Nie mamy dobrych wiadomości. Ale mamy za to parę rad i alternatywę dla "Moic...
Aktualizacja Urban Biker – Bike Computer 3.3 Pojawiła się nowa wersja ( 3.3) aplikacji na Androida Urban Biker. Poza poprawkami błędów i zmianami wyglądu, została zmniejszona jej waga do 8,6 M...
Smartfonowy NIEZBĘDNIK Biegacza Wybierasz się na maraton górski lub bieg w plenerze? Poniższe aplikacje mogą okazać się pomocne. Wykorzystywanie smartfonu podczas biegów wydaje ...